Samsung Galaxy S24 ve iPhone 16 karşılaştırması: Yapay zekâ!

Samsung Galaxy S24 ve iPhone 16 karşılaştırması gelecek senenin konusu ancak yapay zekâ savaşları şimdiden başlamış durumda.

Zira Güney Koreli teknoloji devi Galaxy AI (Samsung Gauss) isimli yapay zekâ teknolojisi hakkında bazı bilgiler verdi. 2024 yılında Amerikan teknoloji devi de boş durmayacak ve bu savaşa katılacağını ilan edecek gibi duruyor. Peki şu an kim önde?

Tech Toque nedir

Tech Toque bir yaşında!

Merhaba! 21 Ocak 2023 tarihinde Tech Toque (TT) adıyla çıktığımız bu yolda birinci yaşımıza ayak bastık. Peki Türkiye’deki değerli okuyucuları teknolojinin geleceği ile ilgili olan haberler ve eşsiz kullanıcı yorumları…

Samsung Galaxy S24 ve iPhone 16 karşılaştırması: Yapay zekâ!

Apple’ın asistanı Siri ile Galaxy S24’ün Gauss isimli asistanı karşı karşıya gelecek. Bulut tabanlı yapay zekâ teknolojileri 2024 yılına damgasını vuracak.

Apple, iPhone 16 ile insanların karşısına üretken yapay zekâ altyapısıyla beklenenden daha kısa süre içerisinde çıkabilir. Siri’nin Large Language Model eşliğinde çalışacağını öğrendik.

Bloomberg’de çalışan Mark GURMAN yaklaşık 1 ay önce Apple’ın yeni Siri’yi 2025 yılına kadar yayımlamayacağını söylemişti. Anlaşılan o ki Apple bu konuda Samsung’u geçmeye kararlı. GURMAN’a göre Amerikan teknoloji devinin bu kararı almasının sebebi Siri’nin kasması ve rakiplerine göre yeterince hızlı olamaması. Apple kullanıcıları mutsuz.

Siri’nin yeni hâlini önümüzdeki yılın haziran ayında gerçekleştirilmesi beklenen WWDC 2024 isimli etkinlikte görebiliriz. Ezcümle Apple’ın asistanı artık iPhone 16 serisinden itibaren bambaşka bir performans ortaya koyacak. Kısacası şimdilik Apple’dan bu konu hakkında net bir bilgi akışı gelmiyor.

Samsung Gauss Özellikleri

Samsung cephesine geldiğimizde ise kullanıcıları gerçek zamanlı çağrı çevirisi özelliği karşılıyor. Evet, eş zamanlı çeviri: Tıpkı canlı yayınlarda yapılan anlık çeviriler gibi! Telefonda görüştüğünüz kişi İngilizce konuşuyor ve siz onun ne söylediğini anlamıyor musunuz? Samsung Gauss karşınızdakinin size söylediği sözleri sizin diliniz eşliğinde size tercüme edecek.

Akıllı telefonlarda metin, kod ve görüntü üretmek, fotoğraf düzenlemek, çeviri yapmak çok kolay olacak. E-posta oluşturma, belge içeriklerini özetleme, içerik çevirme işlemleri saniyeler içerisinde tamamlanabilecek. Samsung’un yapay zekâsı üçe ayrılacak: Gauss Language (Dil Asistanı), Gauss Code (Yazılım Geliştirme Asistanı) ve Gauss Image (Görüntü Asistanı).

Samsung Galaxy S24 ve iPhone 16 karşılaştırma
Siri mi daha iyi yoksa Gauss mu?

AI Live Translate Call sayesinde yeni Galaxy modellerinde tercümanlık işlemleri için üçüncü taraf uygulamalar kullanılmayacak. Ses ve metin çevirileri siz konuşurken gerçek zamanlı olarak ekranda gözükecek, alt yazı seçeneği mevcut olacak.

İşte Apple cephesi Samsung’u bunlara rağmen sollamak zorunda. Tim COOK’un işi oldukça zor. COOK ve ekibi Siri’yi sessiz bir şekilde geliştirmeyi tercih ediyor.

Bunların dışında yeni yayımlanan iOS 17 güncellemesi şu anda daha çok kullanıcı deneyimine odaklı. Zira iOS 17 yüklü olan iPhone modelleri kullanıcılara Journal uygulaması eşliğinde kişiselleştirilmiş içerik önerileri sunacak. 

AI Live Translate Call özelliği iOS 17’de yer alan Live Voicemail teknolojisine benziyor ancak aradaki fark kişisel hayatın gizliliği. Bildiğiniz üzere Apple da kişisel verilerin korunmasına çok önem veriyor. Samsung, canlı tercüman sisteminin konuşmalarınızı asla başka yere sızdırmayacağını söyledi.

Kullanıcılar Apple’dan da aynı performansı bekliyor. Avantajlı olan taraf Samsung.


Sizce hangi taraf yapay zekâ savaşları konusunda daha iyi olacak?

Hangi şirket kullanıcıların verilerini daha iyi koruyacak?

Samsung Gauss özellikleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Apple neden Siri konusunda sessiz?

Lütfen aşağıdaki ankete katılın. Fikriniz bizim için daima önemli.

Gauss mu yoksa Siri mi?
Sıra sizde!

Bu savaşı kim kazanacak?


0 0 Oylar:
Beğendiniz mi?
Etiketler: , , ,
En çok okunan içerikler

Ne düşünüyorsunuz❓

Abone ol!
Bildir!
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Bütün yorumları incele.

Bu içeriği sevdiklerinle paylaş ❤️

Benzer İçerikler ⬅️

Son Dakika Haberleri ⬅️