iPhone 16 modelleri maalesef fiyatları ile çok üzebilir!

iPhone 16 Haberleri
89
Yorum yapılmamış

iPhone 16 modelleri ne yazık ki fiyatları ile iPhone 15 serisi yüzünden kullanıcıları canından bezdirecek gibi duruyor.

Nikkei Asia cephesinden aldığımız bir bilgiye göre iPhone 15’in üretim maliyetleri olağanüstü! Zira harcamalar iPhone 14 modellerine göre önemli ölçüde arttı. Bu durum maatteessüf Apple‘ın 2024 yılında müşterilerine fiyat etiketi bağlamında zor anlar yaşatacağına işaret ediyor.

iPhone 15 Pro Max‘in maliyeti 2022 senesinde piyasaya sürülen ‌iPhone 14‌ Pro Max modeline göre yüzde 12’lik bir artışla 558 dolar olarak hesaplandı. Mevzubahis maliyet iPhone bileşenlerinin toplam maliyeti bakımından rekor düzeyde bir veri.

Tech Toque nedir

Tech Toque bir yaşında!

Merhaba! 21 Ocak 2023 tarihinde Tech Toque (TT) adıyla çıktığımız bu yolda birinci yaşımıza ayak bastık. Peki Türkiye’deki değerli okuyucuları teknolojinin geleceği ile ilgili olan haberler ve eşsiz kullanıcı yorumları…

iPhone 16 modelleri maalesef fiyatları ile cep yakacak!

Peki Amerikan teknoloji devi 2018 yılı ila 2021 yılı arasında ürettiği Pro Max modelleri için ne ödüyordu? Deneyimli firma toplam parça maliyeti açısından 400 dolar ila 450 dolar arasında olan bir gider kalemini sırtlıyordu. İşte bu gider kalemi yüzde 20’lik bir artışa maruz kaldı.

Sonuç olarak Apple’ın kasasından artık bir Pro Max başına 560 dolar çıkıyor. ‌iPhone 15 Pro‌ Max’in telefoto kamerasının maliyeti selefine göre yüzde 380’lik bir artışla 30 dolar. Titanyum çerçevesinin maliyeti paslanmaz çelik çerçevesinin maliyetine göre yüzde 43’lük bir artışla 50 dolar.

A17 Pro çipinin maliyeti A16 Bionic’e göre yüzde 27’lik bir artışla 130 dolar. ‌iPhone 15‌ serisindeki diğer modeller de maliyet artışlarından muaf değil. Ne yazık ki iPhone 15‌’in bileşenleri 423 dolarlık bir masrafa sebep oldu. Bu masraf iPhone 14 ile karşılaştırıldığında yüzde 16’lık bir artışa tekabül ediyor.

iPhone 16 Pro Max ne kadar?
iPhone 16 kaç TL olacak?

‌iPhone 15‌ Plus’ın maliyeti 442 dolar. Kendisi selefine göre yüzde 10’luk bir artışa sebep oldu. Apple, bir iPhone 15 Pro üretmek için ise 523 dolar harcadı. Bu ürün kendisinin selefine göre yüzde 8 daha maliyetli.

Apple bu yıl hiçbir iPhone modelinin perakende fiyatını artırmadı. Ezcümle masrafları kendi cebinden karşıladı. Artan maliyetlere direnen 47 yıllık firma kullanıcılarını memnun etmeye çalışıyor. Tek kötü haber Apple’ın 128 GB’lık Pro Max modellerini üretmeyi durdurması.

Tokyo merkezli araştırma şirketi Fomalhaut Techno Solutions oldukça karamsar. Analistlere göre Apple gelecek yıl iPhone’un perakende fiyatlarını yükseltecek. Perakende fiyatları kullanıcıları doğrudan ilgilendiriyor. Aslında her yeni bir özellik ekstra maliyet demek. 

Apple’ın fiyatlandırma bakımından Türkiye’de hayata geçirmeyi planladığı yeni faaliyetlerini merakla bekliyoruz. Türkiye’deki en pahalı iPhone 15 modelinin fiyatı 92.999 TL.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Apple’ın yerinde siz olsaydınız ne yapardınız?

Yorumunuzu bekliyoruz.

0 0 Oylar:
Beğendiniz mi?
Etiketler:
En çok okunan içerikler

Ne düşünüyorsunuz❓

Abone ol!
Bildir!
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Bütün yorumları incele.

Bu içeriği sevdiklerinle paylaş ❤️

Benzer İçerikler ⬅️

Son Dakika Haberleri ⬅️