Bildirimler
Tümünü temizle

Yerli elektrikli mini araba Amperino geliyor: Seri üretim tarihi!

1 Gönderiler
1 Üyeler
0 Likes
259 Görüntüleme
Ege ERKEK
(@ege-erkek)
Güzide Bere Yönetici
Katılım : 1 yıl önce
Gönderiler: 111
Konu başlatıcı  
Ona yerli elektrikli mini araba diyebiliriz. Adı Amperino olan bu otomobil için bir seri üretim tarihi duyuruldu. Yüzde 100 millî sıfatını da taşıyan Amperino’nun Bursa’da (İnegöl) üretileceğini öğrendik.
 
Bir grup mühendisin imzasını taşıyacak olan mevzubahis otomobili şehir içerisinde kısa mesafe yol katederken göreceğiz. Zira kendisinin işlevi bu. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, Amperino için 66 milyon liralık bir teşvik sağladı. Türkiye ve teknoloji kavramları güç geçtikçe birbirine daha da yakınlaşıyor.

Yerli elektrikli mini araba Amperino geliyor: Seri üretim tarihi!

Amperino 90 kilometre hıza ve150 kilometre menzile sahip olacak. Erhun Metal, İyon Mekatronik, Lenova Mobilya, Orimak Makina, Saloni Mobilya ve Yol Mobilya altılısının bu ortak projesi 6 aylık bir ön çalışmanın meyvesi.

Amperino Yönetim Kurulu Başkanı Yakup CANSEVEN bu işe 2019 yılında başladığını belirtti. CANSEVEN, Amperino’nun fiziksel ve yazılımsal anlamda sahip olduğu bütün özelliklerin yüzde 100 yerli ve millî olduğunu söyledi. Buna batarya, motor ve keten esaslı gövde de dâhil.

CANSEVEN’in dediğine göre Amperino 3 kişilik (1+2) bir araç olacak. Böylece yolcular ile sürücü diz mesafesi sorunu deneyimlemeyecek. 16 yaşında olan ve A2 ehliyetine sahip olan birisi de Amperino’yu kullanma şansına erişecek.

2024 yılında Cenevre Otomotiv Fuarı bu otomobile ev sahipliği yapacak. Amperino bütün ülkelerde satılabilecek.

Amperino seri üretim tarihi ile mutlu etti! Peki Amperino kaç kişilik?

Arkadaki yolcunun ayakları pedallara yetişecek. Ayrıca adından söz ettiğimiz araç doğa dostu bir otomobil çünkü eskimeye yüz tuttuğu takdirde kalıcı olmayacak, eriyecek. Buradan hareketle kendisi doğaya karışacak.
 
Sanayi ve Ticaret Bakanlığı bu projede bir ışık görürse 66 milyon TL’lik teşviği 300 milyon TL’ye kadar yükseltecek. Buna ek olarak Amperino’nun ekibi bir sıkıntı yaşamazsa bu aracın seri üretimine 2025 yılında başlayacak. Amperino Yönetim Kurulu aşağıdaki alanlarda da faaliyet göstermeyi planlıyor:
 
  • 4 tekerlekli, kapalı ve açık elektrikli mini otomobil
  • Elektrikli ATV
  • Elektrikli bisiklet
  • Elektrikli engelli araba
  • Elektrikli Go Kart 
  • Elektrikli motosiklet
  • Elektrikli tarım aletleri
  • Elektrikli ve insanlı Drone (uçangöz)

 

Son olarak SUV görünümlü ilgili yapı bu yılın temmuz ayında altyapı ve proje tanıtımı kapsamında görücülerin karşısına çıkacak. Lafı toparlamak gerekirse siz yerli elektrikli mini araba Amperino ve onun teknik özellikleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Ezcümle yorumlarınızı bekliyoruz.
 
Bu konu 10 ay önce 5 defa tarafından Ege ERKEK tarihinde düzenlendi

🏆 9 Ocak 2023🏆
🗣 Müşfik Yönetici 🗣


   
CevapAlıntı
Konu Etiketleri
Paylaş: