Bildirimler
Tümünü temizle

Bakan VARANK’tan geri dönüşüm projeleri için devrim vurgusu

1 Gönderiler
1 Üyeler
0 Likes
1,350 Görüntüleme
Ege ERKEK
(@ege-erkek)
Güzide Bere Yönetici
Katılım : 1 yıl önce
Gönderiler: 111
Konu başlatıcı  

Türkiye özellikle son 5 yıldır geri dönüşüm projeleri için olağanüstü bir çaba sarf ediyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa VARANK ilgili operasyonları yönetiyor. Kendisi sürdürülebilir bir geleceğin önemini bir kez daha vurguladı.

Türkiye geri dönüşüm projeleri konusunda hangi noktada?

Geri dönüşüm

Geri dönüşüm fikirleri hızla yayılıyor.

Mustafa VARANK, Sputnik’in ilgili haberine göre Yıldız Teknik Üniversitesi İSTKA Projeleri Açılış Töreni‘nde konuştu. Bakan VARANK iki resmî açılışa imza atacağını söyledi. İstanbul Kalkınma Ajansı da bu projeleri destekliyor:
 
  • Yıldız Teknik Üniversitesi Geri Kazanım Test ve Araştırma Merkezi
  • Katmanlı İmalat ve Titanyum Medikal İmplant Araştırma ve Üretim Merkezi

 

Ayrıca Mustafa VARANK’a göre geri dönüşüm ve geri kazanım gün geçtikçe değeri daha da anlaşılan iki husus. Zira kaynaklar sınırlı ve geleceğin temelleri bu iki hususa bağlı.
 
 
VARANK bugün Geri Kazanım Test ve Araştırma Merkezi için resmî bir açılış törenine imza attı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı atıkların geri kazanılabilirliği ya da biyobozunurluğu hakkında şunları söyledi:
 
 

“Bu merkez her türlü proseste mümkün olan en az seviyede atık oluşması, oluşan atıkların azami seviyede geri kazanımı için risk ve fırsat analizleri yapacak. Ulusal ve uluslararası alanda akredite test faaliyetleri gerçekleştirecek.”

 

“Ülkemizde halihazırda yapılamayan, Avrupa Birliği‘nde ise sadece birkaç ülkede gerçekleştirilebilen birçok test artık bu merkezde, İstanbul’da yapılacak. Diğer bir merkezimiz olan katmanlı imalat teknolojisine odaklanan merkezimizde ise yine geleceğe dönük işler yapacağız.”

 

“Biliyorsunuz katmanlı imalat her geçen gün yeni ve farklı sektörlerde kullanılmaya başlanan ve hızla gelişen bir teknoloji. Bu teknoloji sayesinde tasarım ve üretim süreçlerinde adeta bir devrim yaşanıyor.”

 

“İşte açılışını yaptığımız Katmanlı İmalat ve Titanyum İmplant Araştırma ve Üretim Merkezi cerrahi taleplere bağlı olarak hastanın ihtiyacına göre kişiye özel titanyum medikal implantlar tasarlayıp üretecek.”

 

“Örneğin şu anda merkezde sadece gelen tomografi verisi üzerinden bir hastamız için kafatası implantı tasarımı yapılıyor, bu tasarımı bitirince hemen üretime geçeceğiz.”

 

Ayrıyeten VARANK’ın devrim vurgusu dikkat çekti. Son olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN’ın eşi Emine ERDOĞAN kritik bir başarı elde etti. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, Emine ERDOĞAN’ın katkılarıyla, 30 Mart’ı Sıfır Atık Günü ilan etti.

Siz bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Ezcümle yorumlarınızı bekliyoruz.

🏆 9 Ocak 2023🏆
🗣 Müşfik Yönetici 🗣


   
CevapAlıntı
Paylaş: