ChatGPT’nin yaratıc...
 
Bildirimler
Tümünü temizle

ChatGPT’nin yaratıcısı ChatGPT’den korkuyor: İşte nedeni!

1 Gönderiler
1 Üyeler
0 Likes
204 Görüntüleme
Ege ERKEK
(@ege-erkek)
Güzide Bere Yönetici
Katılım : 1 yıl önce
Gönderiler: 111
Konu başlatıcı  
ChatGPT isimli sohbet robotunun doğruluk oranı her geçen gün daha fazla insanın endişelenmesine sebep oluyor. 
 
ChatGPT’nin fikir babası olan Sam ALTMAN, yapay zekânın insanlara verdiği yanlış bilgilerle nahoş olaylara sebep olacağını öngörüyor. Bu bağlamda kendisi Amerika Birleşik Devletleri Senatosu üyelerinden yardım istedi.
 
Deneyimli girişimciye göre yapay zekânın kavram bazında hukuksal düzenlemelere tabi tutulması gerekiyor.
 

ChatGPT doğruluk oranı ile sahibi bile korkutuyor

Altman’a göre yapay zekâ hakkında yürürlükte olan kurallara uymayan şirketlerin lisansı elinden alınmalı.

Elon MUSK da dâhil birçok girişimci yapay zekânın gelişimine altı ay boyunca ara verilmesi gerektiğini düşünüyor. Zira bu robotlar her gün seviye atlıyor. ALTMAN, OpenAI’ın insan hayatını iyileştirmek için faaliyet gösterdiğini dile getirdi ancak böyle bir projenin risklerle dolu olduğunu da belirtti.
 
38 yaşındaki girişimciye göre politikacılar yapay zekâyı seçimlerde kullanmayı tercih etti. ALTMAN bu fikrin ardında kötü bir niyetin olduğunu söyledi. OpenAI’ın kurucu ortağı ABD’nin hükûmet yetkilileri ile bir iş birliği yapmak istiyor. ALTMAN, devlet gücünün yapay zekânın neden olacağı faciaları önlemekte çok kritik bir rol oynayacağını ifade etti.
 

 

Senatör Richard BLUMENTHAL meclis üyelerinin onun (BLUMENTHAL) sesine çok benzeyen fakat aslında bilgisayarın ürettiği sesleri dinlemesini sağladı ve şunu söyledi: 

 

Eğer bu sesi evinizden dinleseydiniz bu sesin ve o cümlelerin bana ait olduğunu düşünebilirdiniz ancak duyduğunuz ilgili ses bana ait değil.

Son olarak Sam ALTMAN kendi ürününden korkuyor. Kendisi herkese dikkatli olmayı tavsiye ediyor çünkü yapay zekâyı doğru olmayan bilgilerin çok hızlı bir şekilde yayılması amacıyla kullanmayı planlayan kişiler mevcut. İşte ALTMAN bundan çok korkuyor.

Siz ne düşünüyorsunuz?

Sizce ChatGPT tehlikeli mi?

Yorumunuzu bekliyoruz.

Bu konu 9 ay önce 2 defa tarafından Ege ERKEK tarihinde düzenlendi

🏆 9 Ocak 2023🏆
🗣 Müşfik Yönetici 🗣


   
CevapAlıntı
Paylaş: