iPhone 17 için OLED...
 
Bildirimler
Tümünü temizle

iPhone 17 için OLED mi kullanılacak yoksa microLED mi?

1 Gönderiler
1 Üyeler
0 Likes
1,573 Görüntüleme
Ege ERKEK
(@ege-erkek)
Güzide Bere Yönetici
Katılım : 1 yıl önce
Gönderiler: 111
Konu başlatıcı  
iPhone 17 hem microLED ekranı hem de diğer yetkinlikleriyle 2 yıl sonra karşımıza çıkacak mı? Apple’ın 2024 yılında piyasaya süreceği Apple Watch Ultra modelinde microLED ekran olacak. 
 
Bu teknoloji iPad ve Mac modellerinde de yer alacak. Buradan hareketle yukarıdaki soruya olumlu bir cevap verebiliriz. Peki Amerikan teknoloji devi neden bu teknolojiye sıcak bakıyor?

iPhone 17 microLED ekranı ile neler yapacak?

iPhone 17 ekranı temsili görsel

Bu teknoloji sayesinde aydınlatma sistemleri için daha az para harcanacak.

Bu teknoloji aslına bakarsak OLED’in teknolojisinden yararlanıyor. Kendisi ince panellerin üretilmesini sağlıyor. Bu bağlamda her piksel doğrudan kendi kendini aydınlatıyor. Başka bir deyişle ek bir aydınlatma mekanizmasına gerek kalmıyor.
 
Böylece üreticiler enerji konusunda tasarruf yapabiliyor ve verimliliği artırıyor. OLED’e kıyasla çok daha az enerji tüketiliyor. Özetlersek microLED’in OLED’den yüzde 50 daha az enerji harcadığı biliniyor. Buna ek olarak renk doygunluğu ve renk yoğunluğu hususlarında microLED önde. Deneyimli firma bundan dolayı microLED için milyar dolarlar harcamak amacıyla kolları sıvadı.
 
microLED sanıldığının aksine kullanıcıların cebini rahatlatmayabilir. Zira bu teknolojinin performansı gayet yüksek. Ne yazık ki yüksek performanslı bir microLED’in üretim maliyeti OLED’e oranla dört kat daha fazla olabiliyor. Dolayısı ile birçok kişi iPhone 17 serisi için endişeli.
 
İşler seri üretime geldiğinde ise maliyet denklemi altüst oluyor. microLED, her şey göz önüne alındığında, maliyet konusunda daha avantajlı bir hâle geliyor. Hatırlatmak gerekirse Apple’dan ilgili konu hakkında resmî bir açıklama gelmedi.  
 
OLED teknolojisi Kodek isimli bir şirket tarafından geliştirildi. Kullanıcılar bu teknolojiyi genellikle düz ekranlı elektronik cihazlarda görüyor. Kendisi zamanında LCD teknolojisine alternatif bir altyapı olarak lanse edilmişti.
 
Bu konu 1 yıl önce 4 defa tarafından Ege ERKEK tarihinde düzenlendi

🏆 9 Ocak 2023🏆
🗣 Müşfik Yönetici 🗣


   
CevapAlıntı
Paylaş: