Tuşsuz (düğmesiz) i...
 
Bildirimler
Tümünü temizle

Tuşsuz (düğmesiz) iPhone 16 Pro Max mı geliyor?

1 Gönderiler
1 Üyeler
0 Reactions
381 Görüntüleme
Ege ERKEK
(@ege-erkek)
Güzide Bere Yönetici
Katılım : 1 yıl önce
Gönderiler: 111
Konu başlatıcı  

Tuşsuz (düğmesiz) iPhone 16 Pro Max nasıl olur merak ediyor musunuz? Hong Kong merkezli bir yatırım şirketinde (Haitong International Securities) teknoloji analisti olarak çalışan Jeff PU bu sorunun cevabını vermeye çalışıyor. Kendisine göre iPhone 16 serisinin Pro etiketli olan modellerinde hiçbir buton bulunmayacak. Buna ses ve kapatıp açma butonu da dâhil.

Tuşsuz (düğmesiz) iPhone 16 Pro Max mı geliyor?

iPhone 15 adına fiziksel düğmelerin katı hâl düğmeleri ile değiştirileceği iddiası doğru değil gibi duruyor.
 

PU’ya göre katı hâl düğmelerini iPhone 16 Pro ve iPhone 16 Pro Max ikilisinde görebiliriz. Peki neden bunu iPhone 15 serisinde görmeyeceğiz?

Bunun cevabı Apple’ın henüz çözemediği teknik sorunlarla ilgili. Amerikan teknoloji devi mekanik butonları (ses ve yan düğmeler) henüz katı hâl düğmeleri ile istediği şekilde değiştiremiyor. 

Apple’ın tedarikçilerinden birisi olan Cirrus Logic geçen yıl bu işe girmek istedi. İlgili planlar maalesef 2 ay önce suya düştü.

Daha önce iPhone 15 Pro’daki düğmelere basıldığında onların hareket etmeyeceği söylendi. Bunun yerine iPhone 7 ile tanıtılan Ana Ekran düğmesine ve son yıllarda piyasaya sürülen MacBook modellerinde gördüğümüz Force Touch isimli aparata benzeyen yapının düğmeler sanki hareket ediyormuş gibi dokunsal bir deneyim sunacağı öne sürüldü.
 
iPhone 15 serisinin Pro etiketli modellerinde ses düğmesinin bulunacağı yerde mekanik bir aksiyon düğmesi yer alabilir. Bu düğme çok işlevli olacak. Kendisi telefonu sesli veya sessiz bir hâle getirecek. Ayrıyeten Rahatsız Etmeyin modu da burada yer alacak.
 
Apple’ın iPhone’daki mekanik düğmelerden vazgeçip vazgeçmeyeceği henüz belli değil. Katı hâl düğmeleri sayesinde iPhone’da kırılma riski taşıyan hareketli parça sayısı azalacak. Buna ek olarak bu üründe daha az bağlantı noktası olacağı için de yeni iPhone modellerinin suya ve toza karşı daha güçlü bir direnç göstereceğini söyleyebiliriz.
 
Bu bilgiler şimdilik iddia sıfatına sahip.
 
Sizce bağlantı noktası olmayan düğmesiz bir iPhone 16 Pro modeli fikri nasıl? 
 

🏆 9 Ocak 2023🏆
🗣 Müşfik Yönetici 🗣


   
CevapAlıntı
Paylaş: