Bakan VARANK’tan geri dönüşüm projeleri için devrim vurgusu

Türkiye ve Teknoloji
1K
Yorum yapılmamış

Türkiye özellikle son 5 yıldır geri dönüşüm projeleri için olağanüstü bir çaba sarf ediyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa VARANK ilgili operasyonları yönetiyor. Kendisi sürdürülebilir bir geleceğin önemini bir kez daha vurguladı.

Tech Toque nedir

Tech Toque bir yaşında!

Merhaba! 21 Ocak 2023 tarihinde Tech Toque (TT) adıyla çıktığımız bu yolda birinci yaşımıza ayak bastık. Peki Türkiye’deki değerli okuyucuları teknolojinin geleceği ile ilgili olan haberler ve eşsiz kullanıcı yorumları…

Türkiye geri dönüşüm projeleri konusunda hangi noktada?

Geri dönüşüm
Geri dönüşüm fikirleri hızla yayılıyor.

Mustafa VARANK, Sputnik’in ilgili haberine göre Yıldız Teknik Üniversitesi İSTKA Projeleri Açılış Töreni‘nde konuştu. Bakan VARANK iki resmî açılışa imza atacağını söyledi. İstanbul Kalkınma Ajansı da bu projeleri destekliyor:

  • Yıldız Teknik Üniversitesi Geri Kazanım Test ve Araştırma Merkezi
  • Katmanlı İmalat ve Titanyum Medikal İmplant Araştırma ve Üretim Merkezi

Ayrıca Mustafa VARANK’a göre geri dönüşüm ve geri kazanım gün geçtikçe değeri daha da anlaşılan iki husus. Zira kaynaklar sınırlı ve geleceğin temelleri bu iki hususa bağlı.

VARANK bugün Geri Kazanım Test ve Araştırma Merkezi için resmî bir açılış törenine imza attı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı atıkların geri kazanılabilirliği ya da biyobozunurluğu hakkında şunları söyledi:

“Bu merkez her türlü proseste mümkün olan en az seviyede atık oluşması, oluşan atıkların azami seviyede geri kazanımı için risk ve fırsat analizleri yapacak. Ulusal ve uluslararası alanda akredite test faaliyetleri gerçekleştirecek.”

“Ülkemizde halihazırda yapılamayan, Avrupa Birliği‘nde ise sadece birkaç ülkede gerçekleştirilebilen birçok test artık bu merkezde, İstanbul’da yapılacak. Diğer bir merkezimiz olan katmanlı imalat teknolojisine odaklanan merkezimizde ise yine geleceğe dönük işler yapacağız.”

“Biliyorsunuz katmanlı imalat her geçen gün yeni ve farklı sektörlerde kullanılmaya başlanan ve hızla gelişen bir teknoloji. Bu teknoloji sayesinde tasarım ve üretim süreçlerinde adeta bir devrim yaşanıyor.”

“İşte açılışını yaptığımız Katmanlı İmalat ve Titanyum İmplant Araştırma ve Üretim Merkezi cerrahi taleplere bağlı olarak hastanın ihtiyacına göre kişiye özel titanyum medikal implantlar tasarlayıp üretecek.”

“Örneğin şu anda merkezde sadece gelen tomografi verisi üzerinden bir hastamız için kafatası implantı tasarımı yapılıyor, bu tasarımı bitirince hemen üretime geçeceğiz.”

Ayrıyeten VARANK’ın devrim vurgusu dikkat çekti. Son olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN’ın eşi Emine ERDOĞAN kritik bir başarı elde etti. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, Emine ERDOĞAN’ın katkılarıyla, 30 Mart’ı Sıfır Atık Günü ilan etti.

Siz bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Ezcümle yorumlarınızı bekliyoruz.

0 0 Oylar:
Beğendiniz mi?
Etiketler: , , ,
En çok okunan içerikler

Ne düşünüyorsunuz❓

Abone ol!
Bildir!
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Bütün yorumları incele.

Bu içeriği sevdiklerinle paylaş ❤️

Benzer İçerikler ⬅️

Son Dakika Haberleri ⬅️