Android 15, iOS 17’deki bu yenilikler ile donatılmalı!

Android 15 Haberleri
910
Yorum yapılmamış

Bu içerikte Android 15 isimli işletim sistemi iOS 17‘deki hangi yenilikler ile donatılmalı sorusuna cevap verdik. Zira Apple’ın bu seneki tanıtım etkinliği (WWDC) yeni iOS sürümüne ev sahipliği yaptı.

Sıra Android cephesinde. iOS 17’de 13 tane ana güncelleme var. Kimisi bu güncellemelere iyileştirme diyor. Onlara göre bu ilgili sürümde pek de heyecan verici bir yenilik yok. Bu bağlamda hayal kırıklığına uğrayan binlerce kullanıcı var.

Peki Tech Toque‘e göre hangi özellikler iOS 17’den alınıp Android 15 evreninde yer almalı?

Tech Toque nedir

Tech Toque bir yaşında!

Merhaba! 21 Ocak 2023 tarihinde Tech Toque (TT) adıyla çıktığımız bu yolda birinci yaşımıza ayak bastık. Peki Türkiye’deki değerli okuyucuları teknolojinin geleceği ile ilgili olan haberler ve eşsiz kullanıcı yorumları…

Android 15 hangi yenilikler ile karşımıza çıkmalı?

iOS 17 Sticker yapma
iPhone ve iPad‘deki Mesajlar isimli uygulamada kullanılan çıkartmalar karşımıza daha sık çıkacak.

Listemizde 3 adet ana özellik mevcut. Siz de WWDC 2023‘te tanıştığımız bütün iOS 17 özellikleri ile bu içeriğin sonundaki video ve ilgili bağlantı adresleri aracılığıyla tanışabilirsiniz. Listemizin ilk sırasında görsellerden çıkartma hazırlama eklentisi var.

Bütün ifadeler (emoji) artık çıkartma muamelesi görüyor. Böylece onlar Mesajlar uygulamasında kullanılabiliyor. Ayrıca iOS 17’de Apple’ın iOS 16’da eklediği görsellerin arka planını kaldırmaya yarayan ilgili aracı ile rahatça animasyonlu bir çıkartma hazırlayabilirsiniz.

iOS 16’da bir görseldeki bir objeyi o görselin dışına taşıyıp onu başka bir uygulamanın içerisine gömmenin temeli atıldı. Samsung bu eklentiyi One UI 5.1 ile ödünç aldı ancak Apple bu sistemi iOS 17 ile bir üst seviyeye taşıdı.

İşler şimdi çocuk oyuncağı! Çıkartma olarak kullanmak istediğiniz bir görsele parmağınızla bir süre boyunca bastırın. Önünüze bir menü çıkacak. O menü sayesinde görseliniz bir çıkartmaya dönüşecek.

Hepsi bu kadar. Android’in şu anda bu kadar iyi olan bir mekanizması yok. Ayrıyeten iOS 17 ile bu çıkartmaları efektler ile de süsleyebiliyorsunuz. Samsung bunu One UI 6 veya One UI 6.1 ile kullanıcılarına sunmalı.

Kolay ve Güvenli Şifre Paylaşımı

İnsanlar Apple’ın şifre yöneticisi iCloud Anahtar Zinciri‘nde daha önce bir kullanıcı adını ve bir parolayı birisiyle güvenli bir şekilde paylaşmanın bir yolunu bulamıyordu.

Parolalarınızı ve korunması gereken diğer bilgilerinizi koruyan bu platform bilgilerinizi her zaman hatırlıyor. Bu sayede her bilgiyi aklınızda tutmak zorunda değilsiniz.

Günümüzde bilgilerinizi bir başkasıyla paylaşmanın güvenli ve resmî bir yolu var! iOS 17 güncellemesi sayesinde kullanıcı adınızı, parolalarınızı ve diğer bilgilerinizi istediğiniz kişilerle paylaşabiliyorsunuz.

Bu işlemi Ayarlar > Parolalar tamamlayabilirsiniz. Bilgilerinizi vermek istediğiniz kişileri bir grup oluşturarak grubunuza eklemelisiniz. Gruba eklenecek kişinin telefonunda mutlaka iOS 17 olmalı ve o kişi sizin rehberinizde yer almalı.

Paylaşılan parolalar iCloud Anahtar Zinciri’nde saklanıyor ve uçtan uca şifreleniyor.

İşte böyle bir kolaylık Android 15 kullanıcıları için de sunulmalı. İnsanlar üçüncü parti uygulamalardan uzak durmalı. Günün sonunda bu uygulamalar güvenli ve resmî değil.

Çok Amaçlı Beklemede (StandBy) Ekranı

iPhone modeliniz yatay konumdayken dik bir şekilde şarj oluyorsa Beklemede devreye giriyor. Sizi yeni bir tam ekran deneyimi bekliyor. Mutfak tezgâhına, komodine ve masaya koyduğunuz iPhone cihazınız size çeşitli bilgiler sunacak.

Çeşitli saat stilleri, fotoğraflar ve araç takımları ile Beklemede‘yi zevklerinize göre kişiselleştirebilirsiniz. Canlı Etkinlikler, Siri ve Gelen Aramalar desteği de Beklemede ile uyumlu bir şekilde çalışıyor. 

iOS 17 StandBy özelliği
Kaynak: Apple.

MagSafe ile şarj olan bir iPhone bu tam ekran deneyimini size yansıtıyor. Ekrana dokunduğunuz anda açılan Beklemede özellikle iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max ikilisi ile harika bir şekilde çalışıyor. Bu ikilinin ekran her zaman açık kalabiliyor.

One UI 5’de buna benzeyen bir sistem mevcut ancak bu sistem Beklemede modu gibi işlevsel değil. Android kullanıcıları hem Apple’ın Beklemede modundaki bütün özelliklerini kullanabilmeli hem de Samsung cihazlarının ekranı bu mod devredeyken daima açık kalabilmeli.

Bunu özellikle Samsung Galaxy S24 serisi eşliğinde görmeliyiz.


Ezcümle Android 15 ile vakit geçirmeyi planlayan kullanıcıların şu yenilikler ile karşılaşması gerekiyor:

  • Hızlı ve animasyonlu çıkartma elde etme mekaniği
  • Üçüncü parti bir uygulamaya ihtiyaç duyulmadan güvenli ve resmî bir şekilde parola paylaşımı
  • Apple’ın Beklemede isimli sisteminin aynısı (mümkünse daha gelişmişi) ve bu sistem devredeyken her zaman açık kalabilen bir ekran

Sizi 5 Haziran 2023 tarihinde düzenlenen WWDC 2023 etkinliği ile baş başa bıraktık. 

İyi seyirler. 

0 0 Oylar:
Beğendiniz mi?
Etiketler:
En çok okunan içerikler

Ne düşünüyorsunuz❓

Abone ol!
Bildir!
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Bütün yorumları incele.

Bu içeriği sevdiklerinle paylaş ❤️

Benzer İçerikler ⬅️

Son Dakika Haberleri ⬅️