Android 15 ile Gelen Yenilikler kısmında görmek istediklerimiz!

Android 15 Haberleri
503
Yorum yapılmamış

Android 15 ile Gelen Yenilikler kategorisi seneye karşımızda olacak. Bu içeriği hazırlamamızın sebebi müstakbel Android güncellemeleri ile ilgilenen kullanıcılarla şimdiden fikirsel bir bağ kurmak. 

Android 14 artık resmen aramızda. Google şimdiden gelecek yıl için planlar yapıyor. Zira o aslında bir ara güncelleme. Mevzubahis sürüm şu anda One UI 6, ColorOS 13 ve MIUI 14 gibi önemli ve model odaklı olan altyapılarda mevcut.

Biz Tech Toque ekibi olarak Android 15 isimli güncellemeden neler bekliyoruz?

Android 15 ve iOS 17 hakkında olan şu yazımızı da okumanızı tavsiye ediyoruz. 

Android kullananlar buraya!
Sıra sizde!

Android 13 mü daha iyi yoksa Android 14 mü?

Tech Toque nedir

Tech Toque bir yaşında!

Merhaba! 21 Ocak 2023 tarihinde Tech Toque (TT) adıyla çıktığımız bu yolda birinci yaşımıza ayak bastık. Peki Türkiye’deki değerli okuyucuları teknolojinin geleceği ile ilgili olan haberler ve eşsiz kullanıcı yorumları…

Android 15 ile Gelen Yenilikler kısmında görmek istediklerimiz! ↟

Android kullanıcılarının kanayan yaralarına bir göz atalım. Aklımıza ilk olarak boyutu büyütülüp küçültülebilen ve hareket ettirilebilen pencerelerin yokluğu geliyor. Android 15 ile Gelen Yenilikler kısmında bunun olmaması hayal kırıklığına sebep olacak.

ColorOS ve MIUI bu sorunu 3 yıl önce çözdü. Böylece bunları kullanan kişiler telefonun ekranını en verimli şekilde kullanma keyfine kavuştu. Ekranınızın tamamını kaplayan bir uygulama penceresi yüzünden diğer işlerinizi yapamamak ne kadar kötü bir durum öyle değil mi?

Android 15 özellikleri için hazırlanacak olan tanıtım sayfasında bu özelliği tanıtan bir video görmeyi arzuluyoruz.  Lafı toparlamak gerekirse seneye bu durumun özü itibariyle kaldırıldığını görmek istiyoruz.

Android 15 güncellemesi özellikleri
Android 15 güncellemesi alacak olan akıllı telefonlar için bu konuda ColorOS örnek alınmalı.

Özelleştirilebilen İkonlar ⬅

Kullanıcılar Android 12 ile Google tarafından çizilip yayımlanan ikonlarla tanıştı. Arama motoru devinin özelleştirdiği ikonların ve renk paletlerinin kullanılması zorunlu değil. İşte bu durum uygulama geliştiricilerinin ikonlar konusunda kafasına göre takılmasına sebep oluyor.

Her kafadan bir ses çıktığı için ana ekrandaki ikonların şekilleri ve renkleri arasındaki uyumsuzluklar göze çarpıyor. Evernote bile Google’ın Android 12’deki ikon özelleştirmede kullandığı temaları kullanmıyor. Google bize simge şeklini ve boyutunu değiştirme fırsatı tanımalı. Özellikle Google Pixel kullanıcılarının buna çok ihtiyacı var.

Ekran Mesafesi

Bir objeye uzun bir süre boyunca çok yakından bakmak göz yorgunluğunu ve miyop riskini artırıyor. Apple kendi kullanıcılarını korumak için iOS 17 ve iPadOS 17 eşliğinde Ekran Mesafesi özelliğini tanıttı.

Bu özellik bir kişi kendi yüzüne iPhone’unu 12 santimetreden daha yakın tutarsa TrueDepth kamerası ile devreye giriyor ve o kişiye telefonu yüzünden uzaklaştırmasını öneriyor. Bilhassa çocukları korumak için son derece yararlı olan Ekran Mesafesi‘ni Android 15’te de görmek istiyoruz. 

Bu özelliğin iPhone 15 Pro Max‘te oldukça kullanışlı olduğu ortaya çıktı. Geceleri telefonunuzu farkında olmadan yüzünüze 12 santimetreden daha yakın bir şekilde tutuyorsanız bu özellik sizin için oldukça kullanışlı bir araç olacak.

Google bunun aynısını bir kamera yardımıyla yapabilir.

Android 15 güncellemesi almayacak telefonlar
Android 15 güncellemesi alacak olan telefonlar için buraya tıklayınız.

Hep Açık Ekran ⬅

Google’ın Hep Açık Ekran için yayımladığı güncellemeler yeterli değil. Android 14 güncellemesi bile bu gerçeği değiştirmedi.

Hep Açık Ekran‘ı kullandığımızda ekranda yalnızca saati ve tarihi görüyoruz. Bildirimler ise alt tarafta yer alırken herhangi bir özelleştirme yapmak mümkün değil.

Android tabanlı olan alternatif arayüzler kapsamlı özelleştirilebilirlik sunuyor. Mesela ColorOS bu konu için mükemmel bir örnek. Onunla kilit ekranını, renk yelpazesini ve temaları değiştirmek şahane bir deneyim.

Ayrıyeten Samsung kullanıcıları Good Lock isimli uygulamayı indirerek ColorOS’un sunduğu özellikleri kullanabiliyor. Kısacası Google’dan tek beklediğimiz hâlihazırda mevcut olan sistemleri Android’e varsayılan bir şekilde getirmek.

Uygulama Klonlama ⬅

Çoğu Android tabanlı akıllı telefon bize bir uygulamayı kopyalama seçeneği sunuyor. Örneğin iki SIM kartınız varsa ve WhatsApp veya Telegram gibi mesajlaşma yazılımlarından tam anlamıyla yararlanmak istiyorsanız bu özellik tam size göre.

Kendisi maalesef Google’ın Pixel model akıllı telefonlarında yok. Kendisini Android 14’ün beta sürümleri için hazırlanan tanıtımlarda görmüştük ancak ondan bir daha haber alamadık. Stabil ve ana Android 14 sürümünde de Pixel kullanıcılarının böyle bir özelliğe sahip olmaması berbat bir durum.

Android 15 ne zaman çıkacak
Android 15 güncellemesi hayal kırıklığı yaratmamalı.

Android 15 güncellemesi ne zaman çıkacak? ↟

Google genellikle ön izleme sürümlerini ana sürümden aylar önce piyasaya sürer. Geçmiş bir göstergeyse Android 15’in geliştirici ön izleme sürümünün önümüzdeki yılın şubat ayında karşımıza çıkacağını tahmin ediyoruz. Bu gelişmeden iki ay sonra ise henüz geliştirilme aşamasında olan (beta) sürümlerle karşılaşacağımızı düşünüyoruz.

Android 15 sürümü hakkında konuşmak için henüz erken. Siz Google’ın bu yazılım için neler yapmasını bekliyorsunuz? Aşağıdaki anketimize katılırsanız çok sevineceğiz.

Android 14’te sizi hayal kırıklığına uğratan özellikler neler? Bize Android 15 ile Gelen Yenilikler kısmında görmek istediklerinizi yorumunuz aracılığıyla bildirebilirsiniz. Son olarak sizce Android 15 güncellemesi ne zaman çıkacak?

Yorumunuz bizim için çok önemli!
Sıra sizde!

Android 15'te en çok hangi özelliği görmek istiyorsunuz?

0 0 Oylar:
Beğendiniz mi?
Etiketler:
En çok okunan içerikler

Ne düşünüyorsunuz❓

Abone ol!
Bildir!
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Bütün yorumları incele.

Bu içeriği sevdiklerinle paylaş ❤️

Benzer İçerikler ⬅️

Son Dakika Haberleri ⬅️